Марсел Десаи

Марсел Давид Десаи (француски изговор: [maʁsɛl dəsɑji]; роден Оденке Абеу, 7 септември 1968 година) — пензиониран француски фудбалер, кој настапувал како одбранбен и дефанезивен играч од средниот ред за француската фудбалска репрезентација, со која го освоил Светското првенство во фудбал 1998 година, како и Европското првенство во фудбал 2000 година, кое се одржало во Белгија и Холандија. Во текот на успешната кариера, на клупско ниво, од 1986 до 2006 година, Десаи двапати ја освојувал Лигата на шампионите, со Марсеј и Милан, и исто така настапувал за францускиот Нант и англискиот Челси, меѓу другите.

Марсел Десаи
MarcelDesailly.JPG
Десаи во 2011
Лични податоци
Полно име Марсел Десаи[1]
Роден на 7 септември 1968 (1968-09-07) (54 г.)
Роден во Акра, Гана
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција одбрана, среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1992 Нант 162 (5)
1992–1993 Марсеј 47 (1)
1993–1998 Милан 137 (5)
1998–2004 Челси 158 (6)
2004–2005 Ал-Гарафа 28 (6)
2005–2006 Катар СЦ 7 (0)
Вкупно 539 (23)
Репрезентација
1993–2004 Франција 116 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Спортски позиции
Претходник
Денис Вајс
Челси капитен
2001–2004
Наследник
Џон Тери
Претходник
Дидје Дешан
Франција капитен
2000–2004
Наследник
Патрик Виера


Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|}