Хоуп Гарбер (англиски: Hope Garber; р. 18 февруари 19247 септември 2005) — канадско-американска глумица и пејачка. Била домаќин на телевизиско шоу на CFPL-во живо во Лондон, Онтарио.[1][2]

Таа е родена во Лондон, Онтарио. Таа беше популарна пејачка со неколку танц бендови во текот на 1940 година. Таа подоцна учествуваше на многу телевизиски програми и реклами во Торонто и Лос Анџелес. По нејзиното пензионирање таа доби алцхајмерова болест, од која починала на 7 септември 2005 година, на возраст од 81 година,.

Филмографија уреди

  • Политиката на Желбата (1998) ... како Townsperson
  • Wag the Dog (1997) ... како албански Баба
  • The Haunted (1991) ... како Тетка Лили
  • Кој е Газдата? (7 мај 1991) епизода На Патот кон Вашингтон: Дел 2 како Жена #1
  • Таа Плачеше Убиство (1973) ... како Г-ѓа Brody (како B. Надеж Garber)

Наводи уреди

  1. „Garber knows city music roots“. Посетено на 12 December 2016.
  2. „Victor Victorious: Victor Garber on success, family and friends | Forever Young“. Архивирано од изворникот на 2013-10-21. Посетено на 12 December 2016.

Надворешни врски уреди