< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

404 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 404. година пред новата ера, 404. од првиот милениум п.н.е., 4. од 5 век п.н.е. и петта од 400-тите п.н.е.

405 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар405 п.н.е.
CDIV п.н.е.
Ab urbe condita349
Староегипетска ераXXVII династија, 121
- ФараонДариј II, 19
Старогрчка ера93.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4346
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−997
Берберски календар546
Будистички календар140
Бурмански календар−1042
Византиски календар5104–5105
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2292 или 2232
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2293 или 2233
Коптски календар−688 – −687
Етиопски календар−412 – −411
Еврејски календар3356–3357
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−348 – −347
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2696–2697
Холоценски календар9596
Ирански календар1026 п.п. – 1025 п.п.
Исламски календар1058 п.х. – 1057 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1929
Мингуо-календар2316 пред Р. Кина
民前2316年
Нанакшахи−1872
Тајландски сончев календар138–139
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−278 или −659 или −1431
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−277 или −658 или −1430

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5104 и 5105 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4346 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3356 и 3357 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 349.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 404 година се протега во 2232 и 2233, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2292 и 2293 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 139. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1057 и 1056 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...