< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

199 (CXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 199 година од новата ера, 199. од првиот милениум, 99. од II век и последна од 190-тите.

199 во разни календари
Грегоријански календар199
CXCIX
Ab urbe condita952
Асирски календар4949
Балиски календар120–121
Бенгалски календар−394
Берберски календар1149
Будистички календар743
Бурмански календар−439
Византиски календар5707–5708
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2895 или 2835
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2896 или 2836
Коптски календар−85 – −84
Етиопски календар191–192
Еврејски календар3959–3960
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера255–256
 - Сачка ера120–121
 - Кали-југа3299–3300
Холоценски календар10199
Ирански календар423 п.п. – 422 п.п.
Исламски календар436 п.х. – 435 п.х.
Јавански календар76–77
Јулијански календар199
CXCIX
Корејски календар2532
Мингуо-календар1713 пред Р. Кина
民前1713年
Нанакшахи−1269
Селевкидски календар510/511 г.г.
Тајландски сончев календар741–742
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
325 или −56 или −828
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
326 или −55 или −827

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5707 и 5708 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4949 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3959 и 3960 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 952.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 199 година се протега во 2835 и 2836, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2895 и 2896 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 742. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 436 и 435 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   199 на Ризницата ?