< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

126 (CXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 126 година од новата ера, 126. од првиот милениум, 26. од II век и седма од 120-тите.

126 во разни календари
Грегоријански календар126
CXXVI
Ab urbe condita879
Асирски календар4876
Балиски календар47–48
Бенгалски календар−467
Берберски календар1076
Будистички календар670
Бурмански календар−512
Византиски календар5634–5635
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2822 или 2762
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2823 или 2763
Коптски календар−158 – −157
Етиопски календар118–119
Еврејски календар3886–3887
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера182–183
 - Сачка ера47–48
 - Кали-југа3226–3227
Холоценски календар10126
Ирански календар496 п.п. – 495 п.п.
Исламски календар511 п.х. – 510 п.х.
Јавански календар1–2
Јулијански календар126
CXXVI
Корејски календар2459
Мингуо-календар1786 пред Р. Кина
民前1786年
Нанакшахи−1342
Селевкидски календар437/438 г.г.
Тајландски сончев календар668–669
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
252 или −129 или −901
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
253 или −128 или −900

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5634 и 5635 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4876 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3886 и 3887 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 879.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 126 година се протега во 2762 и 2763, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2822 и 2823 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 669. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 511 и 510 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   126 на Ризницата ?