< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

150 (CL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 150 година од новата ера, 150. од првиот милениум, 50. од II век и прва од 150-тите.

150 во разни календари
Грегоријански календар150
CL
Ab urbe condita903
Асирски календар4900
Балиски календар71–72
Бенгалски календар−443
Берберски календар1100
Будистички календар694
Бурмански календар−488
Византиски календар5658–5659
Кинески календар己丑(зем. вол)
2846 или 2786
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2847 или 2787
Коптски календар−134 – −133
Етиопски календар142–143
Еврејски календар3910–3911
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера206–207
 - Сачка ера71–72
 - Кали-југа3250–3251
Холоценски календар10150
Ирански календар472 п.п. – 471 п.п.
Исламски календар487 п.х. – 486 п.х.
Јавански календар25–26
Јулијански календар150
CL
Корејски календар2483
Мингуо-календар1762 пред Р. Кина
民前1762年
Нанакшахи−1318
Селевкидски календар461/462 г.г.
Тајландски сончев календар692–693
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
276 или −105 или −877
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
277 или −104 или −876

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5658 и 5659 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4900 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3910 и 3911 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 903.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 150 година се протега во 2786 и 2787, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2846 и 2847 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 693. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 487 и 486 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   150 на Ризницата ?