< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

112 (CXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 112 година од новата ера, 112. од првиот милениум, 12. од II век и трета од 110-тите.

112 во разни календари
Грегоријански календар112
CXII
Ab urbe condita865
Асирски календар4862
Балиски календар33–34
Бенгалски календар−481
Берберски календар1062
Будистички календар656
Бурмански календар−526
Византиски календар5620–5621
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2808 или 2748
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2809 или 2749
Коптски календар−172 – −171
Етиопски календар104–105
Еврејски календар3872–3873
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера168–169
 - Сачка ера33–34
 - Кали-југа3212–3213
Холоценски календар10112
Ирански календар510 п.п. – 509 п.п.
Исламски календар526 п.х. – 525 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар112
CXII
Корејски календар2445
Мингуо-календар1800 пред Р. Кина
民前1800年
Нанакшахи−1356
Селевкидски календар423/424 г.г.
Тајландски сончев календар654–655
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
238 или −143 или −915
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
239 или −142 или −914

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5620 и 5621 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4862 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3872 и 3873 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 865.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 112 година се протега во 2748 и 2749, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2808 и 2809 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 655. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 526 и 525 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   112 на Ризницата ?