< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

160 (CLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 160 година од новата ера, 160. од првиот милениум, 60. од II век и прва од 160-тите.

160 во разни календари
Грегоријански календар160
CLX
Ab urbe condita913
Асирски календар4910
Балиски календар81–82
Бенгалски календар−433
Берберски календар1110
Будистички календар704
Бурмански календар−478
Византиски календар5668–5669
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2856 или 2796
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2857 или 2797
Коптски календар−124 – −123
Етиопски календар152–153
Еврејски календар3920–3921
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера216–217
 - Сачка ера81–82
 - Кали-југа3260–3261
Холоценски календар10160
Ирански календар462 п.п. – 461 п.п.
Исламски календар476 п.х. – 475 п.х.
Јавански календар36–37
Јулијански календар160
CLX
Корејски календар2493
Мингуо-календар1752 пред Р. Кина
民前1752年
Нанакшахи−1308
Селевкидски календар471/472 г.г.
Тајландски сончев календар702–703
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
286 или −95 или −867
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
287 или −94 или −866

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5668 и 5669 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4910 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3920 и 3921 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 913.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 160 година се протега во 2796 и 2797, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2856 и 2857 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 703. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 476 и 475 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   160 на Ризницата ?