< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

132 (CXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 132 година од новата ера, 132. од првиот милениум, 32. од II век и трета од 130-тите.

132 во разни календари
Грегоријански календар132
CXXXII
Ab urbe condita885
Асирски календар4882
Балиски календар53–54
Бенгалски календар−461
Берберски календар1082
Будистички календар676
Бурмански календар−506
Византиски календар5640–5641
Кинески календар辛未(мет. коза)
2828 или 2768
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2829 или 2769
Коптски календар−152 – −151
Етиопски календар124–125
Еврејски календар3892–3893
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера188–189
 - Сачка ера53–54
 - Кали-југа3232–3233
Холоценски календар10132
Ирански календар490 п.п. – 489 п.п.
Исламски календар505 п.х. – 504 п.х.
Јавански календар7–8
Јулијански календар132
CXXXII
Корејски календар2465
Мингуо-календар1780 пред Р. Кина
民前1780年
Нанакшахи−1336
Селевкидски календар443/444 г.г.
Тајландски сончев календар674–675
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
258 или −123 или −895
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
259 или −122 или −894

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5640 и 5641 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4882 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3892 и 3893 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 885.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 132 година се протега во 2768 и 2769, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2828 и 2829 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 675. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 505 и 504 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   132 на Ризницата ?