< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

148 (CXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 148 година од новата ера, 148. од првиот милениум, 48. од II век и деветта од 140-тите.

148 во разни календари
Грегоријански календар148
CXLVIII
Ab urbe condita901
Асирски календар4898
Балиски календар69–70
Бенгалски календар−445
Берберски календар1098
Будистички календар692
Бурмански календар−490
Византиски календар5656–5657
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2844 или 2784
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2845 или 2785
Коптски календар−136 – −135
Етиопски календар140–141
Еврејски календар3908–3909
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера204–205
 - Сачка ера69–70
 - Кали-југа3248–3249
Холоценски календар10148
Ирански календар474 п.п. – 473 п.п.
Исламски календар489 п.х. – 488 п.х.
Јавански календар23–24
Јулијански календар148
CXLVIII
Корејски календар2481
Мингуо-календар1764 пред Р. Кина
民前1764年
Нанакшахи−1320
Селевкидски календар459/460 г.г.
Тајландски сончев календар690–691
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
274 или −107 или −879
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
275 или −106 или −878

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5656 и 5657 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4898 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3908 и 3909 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 901.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 148 година се протега во 2784 и 2785, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2844 и 2845 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 691. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 489 и 488 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   148 на Ризницата ?