< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

197 (CXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 197 година од новата ера, 197. од првиот милениум, 97. од II век и осма од 190-тите.

197 во разни календари
Грегоријански календар197
CXCVII
Ab urbe condita950
Асирски календар4947
Балиски календар118–119
Бенгалски календар−396
Берберски календар1147
Будистички календар741
Бурмански календар−441
Византиски календар5705–5706
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2893 или 2833
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2894 или 2834
Коптски календар−87 – −86
Етиопски календар189–190
Еврејски календар3957–3958
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера253–254
 - Сачка ера118–119
 - Кали-југа3297–3298
Холоценски календар10197
Ирански календар425 п.п. – 424 п.п.
Исламски календар438 п.х. – 437 п.х.
Јавански календар74–75
Јулијански календар197
CXCVII
Корејски календар2530
Мингуо-календар1715 пред Р. Кина
民前1715年
Нанакшахи−1271
Селевкидски календар508/509 г.г.
Тајландски сончев календар739–740
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
323 или −58 или −830
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
324 или −57 или −829

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5705 и 5706 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4947 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3957 и 3958 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 950.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 197 година се протега во 2833 и 2834, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2893 и 2894 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 740. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 438 и 437 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   197 на Ризницата ?