< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

157 (CLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 157 година од новата ера, 157. од првиот милениум, 57. од II век и осма од 150-тите.

157 во разни календари
Грегоријански календар157
CLVII
Ab urbe condita910
Асирски календар4907
Балиски календар78–79
Бенгалски календар−436
Берберски календар1107
Будистички календар701
Бурмански календар−481
Византиски календар5665–5666
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2853 или 2793
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2854 или 2794
Коптски календар−127 – −126
Етиопски календар149–150
Еврејски календар3917–3918
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера213–214
 - Сачка ера78–79
 - Кали-југа3257–3258
Холоценски календар10157
Ирански календар465 п.п. – 464 п.п.
Исламски календар479 п.х. – 478 п.х.
Јавански календар33–34
Јулијански календар157
CLVII
Корејски календар2490
Мингуо-календар1755 пред Р. Кина
民前1755年
Нанакшахи−1311
Селевкидски календар468/469 г.г.
Тајландски сончев календар699–700
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
283 или −98 или −870
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
284 или −97 или −869

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5665 и 5666 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4907 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3917 и 3918 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 910.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 157 година се протега во 2793 и 2794, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2853 и 2854 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 700. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 479 и 478 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди