< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

114 (CXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 114 година од новата ера, 114. од првиот милениум, 14. од II век и петта од 110-тите.

114 во разни календари
Грегоријански календар114
CXIV
Ab urbe condita867
Асирски календар4864
Балиски календар35–36
Бенгалски календар−479
Берберски календар1064
Будистички календар658
Бурмански календар−524
Византиски календар5622–5623
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2810 или 2750
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2811 или 2751
Коптски календар−170 – −169
Етиопски календар106–107
Еврејски календар3874–3875
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера170–171
 - Сачка ера35–36
 - Кали-југа3214–3215
Холоценски календар10114
Ирански календар508 п.п. – 507 п.п.
Исламски календар524 п.х. – 523 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар114
CXIV
Корејски календар2447
Мингуо-календар1798 пред Р. Кина
民前1798年
Нанакшахи−1354
Селевкидски календар425/426 г.г.
Тајландски сончев календар656–657
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
240 или −141 или −913
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
241 или −140 или −912

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5622 и 5623 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4864 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3874 и 3875 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 867.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 114 година се протега во 2750 и 2751, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2810 и 2811 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 657. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 524 и 523 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   114 на Ризницата ?