< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

101 (CI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 101 година од новата ера, 101. од првиот милениум, 1. од II век и втора од 100-тите.

101 во разни календари
Грегоријански календар101
CI
Ab urbe condita854
Асирски календар4851
Балиски календар22–23
Бенгалски календар−492
Берберски календар1051
Будистички календар645
Бурмански календар−537
Византиски календар5609–5610
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2797 или 2737
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2798 или 2738
Коптски календар−183 – −182
Етиопски календар93–94
Еврејски календар3861–3862
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера157–158
 - Сачка ера22–23
 - Кали-југа3201–3202
Холоценски календар10101
Ирански календар521 п.п. – 520 п.п.
Исламски календар537 п.х. – 536 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар101
CI
Корејски календар2434
Мингуо-календар1811 пред Р. Кина
民前1811年
Нанакшахи−1367
Селевкидски календар412/413 г.г.
Тајландски сончев календар643–644
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
227 или −154 или −926
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
228 или −153 или −925

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5609 и 5610 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4851 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3861 и 3862 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 854.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 101 година се протега во 2737 и 2738, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2797 и 2798 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 644. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 537 и 536 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   101 на Ризницата ?