< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

125 (CXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 125 година од новата ера, 125. од првиот милениум, 25. од II век и шеста од 120-тите.

125 во разни календари
Грегоријански календар125
CXXV
Ab urbe condita878
Асирски календар4875
Балиски календар46–47
Бенгалски календар−468
Берберски календар1075
Будистички календар669
Бурмански календар−513
Византиски календар5633–5634
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2821 или 2761
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2822 или 2762
Коптски календар−159 – −158
Етиопски календар117–118
Еврејски календар3885–3886
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера181–182
 - Сачка ера46–47
 - Кали-југа3225–3226
Холоценски календар10125
Ирански календар497 п.п. – 496 п.п.
Исламски календар512 п.х. – 511 п.х.
Јавански календар0–1
Јулијански календар125
CXXV
Корејски календар2458
Мингуо-календар1787 пред Р. Кина
民前1787年
Нанакшахи−1343
Селевкидски календар436/437 г.г.
Тајландски сончев календар667–668
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
251 или −130 или −902
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
252 или −129 или −901

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5633 и 5634 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4875 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3885 и 3886 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 878.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 125 година се протега во 2761 и 2762, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2821 и 2822 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 668. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 512 и 511 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   125 на Ризницата ?