< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

191 (CXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 191. година од новата ера, 191. од првиот милениум, 91. од 2 век и втора од 190-тите.

191 г.  во други календари
Грегоријански календар 191
CXCI
Ab urbe condita 944
Асирски календар 4941
Бахајски календар -1653–-1652
Бенгалски календар -402
Берберски календар 1141
Будистички календар 735
Бурмански календар -447
Византиски календар 5699–5700
Еврејски календар 3951–3952
Ерменски календар
Етиопски календар 183-184
Ирански календар 431 п.с. – 430 п.с.
Исламски календар 444 пред хиџра – 443 пред хиџра
Јулијански календар 191    CXCI
Кинески календар 庚午年月日
(2827/2887)
— до —
辛未年月日
(2828/2888)
Коптски календар -93–-92
Корејски календар 2524
Календар Мингуо 1721 пред РК
民前1721年
Селевкидски календар 502–503
Тајландски сончев календар 734
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 247–248
 - Шака самват 113–114
 - Кали југа 3292–3293
Холоценски календар 10191
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5699 и 5700 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4941 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3951 и 3952 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 944.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 191. година се протега во 2827 и 2828, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2887 и 2888 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 734. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 444 и 443 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди