< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

164 (CLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 164 година од новата ера, 164. од првиот милениум, 64. од II век и петта од 160-тите.

164 во разни календари
Грегоријански календар164
CLXIV
Ab urbe condita917
Асирски календар4914
Балиски календар85–86
Бенгалски календар−429
Берберски календар1114
Будистички календар708
Бурмански календар−474
Византиски календар5672–5673
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2860 или 2800
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2861 или 2801
Коптски календар−120 – −119
Етиопски календар156–157
Еврејски календар3924–3925
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера220–221
 - Сачка ера85–86
 - Кали-југа3264–3265
Холоценски календар10164
Ирански календар458 п.п. – 457 п.п.
Исламски календар472 п.х. – 471 п.х.
Јавански календар40–41
Јулијански календар164
CLXIV
Корејски календар2497
Мингуо-календар1748 пред Р. Кина
民前1748年
Нанакшахи−1304
Селевкидски календар475/476 г.г.
Тајландски сончев календар706–707
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
290 или −91 или −863
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
291 или −90 или −862

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5672 и 5673 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4914 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3924 и 3925 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 917.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 164 година се протега во 2800 и 2801, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2860 и 2861 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 707. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 472 и 471 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди