< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

166 (CLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 166 година од новата ера, 166. од првиот милениум, 66. од II век и седма од 160-тите.

166 во разни календари
Грегоријански календар166
CLXVI
Ab urbe condita919
Асирски календар4916
Балиски календар87–88
Бенгалски календар−427
Берберски календар1116
Будистички календар710
Бурмански календар−472
Византиски календар5674–5675
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2862 или 2802
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2863 или 2803
Коптски календар−118 – −117
Етиопски календар158–159
Еврејски календар3926–3927
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера222–223
 - Сачка ера87–88
 - Кали-југа3266–3267
Холоценски календар10166
Ирански календар456 п.п. – 455 п.п.
Исламски календар470 п.х. – 469 п.х.
Јавански календар42–43
Јулијански календар166
CLXVI
Корејски календар2499
Мингуо-календар1746 пред Р. Кина
民前1746年
Нанакшахи−1302
Селевкидски календар477/478 г.г.
Тајландски сончев календар708–709
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
292 или −89 или −861
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
293 или −88 или −860

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5674 и 5675 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4916 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3926 и 3927 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 919.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 166 година се протега во 2802 и 2803, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2862 и 2863 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 709. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 470 и 469 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди