< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

137 (CXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 137 година од новата ера, 137. од првиот милениум, 37. од II век и осма од 130-тите.

137 во разни календари
Грегоријански календар137
CXXXVII
Ab urbe condita890
Асирски календар4887
Балиски календар58–59
Бенгалски календар−456
Берберски календар1087
Будистички календар681
Бурмански календар−501
Византиски календар5645–5646
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2833 или 2773
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2834 или 2774
Коптски календар−147 – −146
Етиопски календар129–130
Еврејски календар3897–3898
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера193–194
 - Сачка ера58–59
 - Кали-југа3237–3238
Холоценски календар10137
Ирански календар485 п.п. – 484 п.п.
Исламски календар500 п.х. – 499 п.х.
Јавански календар12–13
Јулијански календар137
CXXXVII
Корејски календар2470
Мингуо-календар1775 пред Р. Кина
民前1775年
Нанакшахи−1331
Селевкидски календар448/449 г.г.
Тајландски сончев календар679–680
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
263 или −118 или −890
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
264 или −117 или −889

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5645 и 5646 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4887 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3897 и 3898 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 890.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 137 година се протега во 2773 и 2774, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2833 и 2834 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 680. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 500 и 499 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   137 на Ризницата ?