< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

175 (CLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 175 година од новата ера, 175. од првиот милениум, 75. од II век и шеста од 170-тите.

175 во разни календари
Грегоријански календар175
CLXXV
Ab urbe condita928
Асирски календар4925
Балиски календар96–97
Бенгалски календар−418
Берберски календар1125
Будистички календар719
Бурмански календар−463
Византиски календар5683–5684
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2871 или 2811
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2872 или 2812
Коптски календар−109 – −108
Етиопски календар167–168
Еврејски календар3935–3936
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера231–232
 - Сачка ера96–97
 - Кали-југа3275–3276
Холоценски календар10175
Ирански календар447 п.п. – 446 п.п.
Исламски календар461 п.х. – 460 п.х.
Јавански календар51–52
Јулијански календар175
CLXXV
Корејски календар2508
Мингуо-календар1737 пред Р. Кина
民前1737年
Нанакшахи−1293
Селевкидски календар486/487 г.г.
Тајландски сончев календар717–718
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
301 или −80 или −852
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
302 или −79 или −851

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5683 и 5684 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4925 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3935 и 3936 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 928.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 175 година се протега во 2811 и 2812, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2871 и 2872 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 718. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 461 и 460 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   175 на Ризницата ?