< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

136 (CXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 136 година од новата ера, 136. од првиот милениум, 36. од II век и седма од 130-тите.

136 во разни календари
Грегоријански календар136
CXXXVI
Ab urbe condita889
Асирски календар4886
Балиски календар57–58
Бенгалски календар−457
Берберски календар1086
Будистички календар680
Бурмански календар−502
Византиски календар5644–5645
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2832 или 2772
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2833 или 2773
Коптски календар−148 – −147
Етиопски календар128–129
Еврејски календар3896–3897
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера192–193
 - Сачка ера57–58
 - Кали-југа3236–3237
Холоценски календар10136
Ирански календар486 п.п. – 485 п.п.
Исламски календар501 п.х. – 500 п.х.
Јавански календар11–12
Јулијански календар136
CXXXVI
Корејски календар2469
Мингуо-календар1776 пред Р. Кина
民前1776年
Нанакшахи−1332
Селевкидски календар447/448 г.г.
Тајландски сончев календар678–679
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
262 или −119 или −891
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
263 или −118 или −890

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5644 и 5645 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4886 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3896 и 3897 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 889.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 136 година се протега во 2772 и 2773, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2832 и 2833 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 679. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 501 и 500 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди