< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

118 (CXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 118 година од новата ера, 118. од првиот милениум, 18. од II век и деветта од 110-тите.

118 во разни календари
Грегоријански календар118
CXVIII
Ab urbe condita871
Асирски календар4868
Балиски календар39–40
Бенгалски календар−475
Берберски календар1068
Будистички календар662
Бурмански календар−520
Византиски календар5626–5627
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2814 или 2754
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2815 или 2755
Коптски календар−166 – −165
Етиопски календар110–111
Еврејски календар3878–3879
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера174–175
 - Сачка ера39–40
 - Кали-југа3218–3219
Холоценски календар10118
Ирански календар504 п.п. – 503 п.п.
Исламски календар520 п.х. – 518 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар118
CXVIII
Корејски календар2451
Мингуо-календар1794 пред Р. Кина
民前1794年
Нанакшахи−1350
Селевкидски календар429/430 г.г.
Тајландски сончев календар660–661
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
244 или −137 или −909
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
245 или −136 или −908

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5626 и 5627 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4868 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3878 и 3879 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 871.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 118 година се протега во 2754 и 2755, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2814 и 2815 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 661. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 520 и 518 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди