< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

174 (CLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 174 година од новата ера, 174. од првиот милениум, 74. од II век и петта од 170-тите.

174 во разни календари
Грегоријански календар174
CLXXIV
Ab urbe condita927
Асирски календар4924
Балиски календар95–96
Бенгалски календар−419
Берберски календар1124
Будистички календар718
Бурмански календар−464
Византиски календар5682–5683
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2870 или 2810
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2871 или 2811
Коптски календар−110 – −109
Етиопски календар166–167
Еврејски календар3934–3935
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера230–231
 - Сачка ера95–96
 - Кали-југа3274–3275
Холоценски календар10174
Ирански календар448 п.п. – 447 п.п.
Исламски календар462 п.х. – 461 п.х.
Јавански календар50–51
Јулијански календар174
CLXXIV
Корејски календар2507
Мингуо-календар1738 пред Р. Кина
民前1738年
Нанакшахи−1294
Селевкидски календар485/486 г.г.
Тајландски сончев календар716–717
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
300 или −81 или −853
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
301 или −80 или −852

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5682 и 5683 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4924 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3934 и 3935 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 927.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 174 година се протега во 2810 и 2811, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2870 и 2871 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 717. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 462 и 461 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   174 на Ризницата ?