< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

181 (CLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 181 година од новата ера, 181. од првиот милениум, 81. од II век и втора од 180-тите.

181 во разни календари
Грегоријански календар181
CLXXXI
Ab urbe condita934
Асирски календар4931
Балиски календар102–103
Бенгалски календар−412
Берберски календар1131
Будистички календар725
Бурмански календар−457
Византиски календар5689–5690
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2877 или 2817
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2878 или 2818
Коптски календар−103 – −102
Етиопски календар173–174
Еврејски календар3941–3942
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера237–238
 - Сачка ера102–103
 - Кали-југа3281–3282
Холоценски календар10181
Ирански календар441 п.п. – 440 п.п.
Исламски календар455 п.х. – 454 п.х.
Јавански календар57–58
Јулијански календар181
CLXXXI
Корејски календар2514
Мингуо-календар1731 пред Р. Кина
民前1731年
Нанакшахи−1287
Селевкидски календар492/493 г.г.
Тајландски сончев календар723–724
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
307 или −74 или −846
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
308 или −73 или −845

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5689 и 5690 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4931 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3941 и 3942 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 934.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 181 година се протега во 2817 и 2818, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2877 и 2878 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 724. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 455 и 454 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди