< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

162 (CLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 162 година од новата ера, 162. од првиот милениум, 62. од II век и трета од 160-тите.

162 во разни календари
Грегоријански календар162
CLXII
Ab urbe condita915
Асирски календар4912
Балиски календар83–84
Бенгалски календар−431
Берберски календар1112
Будистички календар706
Бурмански календар−476
Византиски календар5670–5671
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2858 или 2798
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2859 или 2799
Коптски календар−122 – −121
Етиопски календар154–155
Еврејски календар3922–3923
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера218–219
 - Сачка ера83–84
 - Кали-југа3262–3263
Холоценски календар10162
Ирански календар460 п.п. – 459 п.п.
Исламски календар474 п.х. – 473 п.х.
Јавански календар38–39
Јулијански календар162
CLXII
Корејски календар2495
Мингуо-календар1750 пред Р. Кина
民前1750年
Нанакшахи−1306
Селевкидски календар473/474 г.г.
Тајландски сончев календар704–705
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
288 или −93 или −865
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
289 или −92 или −864

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5670 и 5671 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4912 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3922 и 3923 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 915.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 162 година се протега во 2798 и 2799, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2858 и 2859 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 705. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 474 и 473 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   162 на Ризницата ?