< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

146 (CXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 146 година од новата ера, 146. од првиот милениум, 46. од II век и седма од 140-тите.

146 во разни календари
Грегоријански календар146
CXLVI
Ab urbe condita899
Асирски календар4896
Балиски календар67–68
Бенгалски календар−447
Берберски календар1096
Будистички календар690
Бурмански календар−492
Византиски календар5654–5655
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2842 или 2782
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2843 или 2783
Коптски календар−138 – −137
Етиопски календар138–139
Еврејски календар3906–3907
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера202–203
 - Сачка ера67–68
 - Кали-југа3246–3247
Холоценски календар10146
Ирански календар476 п.п. – 475 п.п.
Исламски календар491 п.х. – 490 п.х.
Јавански календар21–22
Јулијански календар146
CXLVI
Корејски календар2479
Мингуо-календар1766 пред Р. Кина
民前1766年
Нанакшахи−1322
Селевкидски календар457/458 г.г.
Тајландски сончев календар688–689
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
272 или −109 или −881
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
273 или −108 или −880

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5654 и 5655 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4896 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3906 и 3907 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 899.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 146 година се протега во 2782 и 2783, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2842 и 2843 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 689. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 491 и 490 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   146 на Ризницата ?