< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

167 (CLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 167 година од новата ера, 167. од првиот милениум, 67. од II век и осма од 160-тите.

167 во разни календари
Грегоријански календар167
CLXVII
Ab urbe condita920
Асирски календар4917
Балиски календар88–89
Бенгалски календар−426
Берберски календар1117
Будистички календар711
Бурмански календар−471
Византиски календар5675–5676
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2863 или 2803
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2864 или 2804
Коптски календар−117 – −116
Етиопски календар159–160
Еврејски календар3927–3928
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера223–224
 - Сачка ера88–89
 - Кали-југа3267–3268
Холоценски календар10167
Ирански календар455 п.п. – 454 п.п.
Исламски календар469 п.х. – 468 п.х.
Јавански календар43–44
Јулијански календар167
CLXVII
Корејски календар2500
Мингуо-календар1745 пред Р. Кина
民前1745年
Нанакшахи−1301
Селевкидски календар478/479 г.г.
Тајландски сончев календар709–710
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
293 или −88 или −860
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
294 или −87 или −859

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5675 и 5676 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4917 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3927 и 3928 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 920.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 167 година се протега во 2803 и 2804, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2863 и 2864 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 710. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 469 и 468 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   167 на Ризницата ?