< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

122 (CXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 122 година од новата ера, 122. од првиот милениум, 22. од II век и трета од 120-тите.

122 во разни календари
Грегоријански календар122
CXXII
Ab urbe condita875
Асирски календар4872
Балиски календар43–44
Бенгалски календар−471
Берберски календар1072
Будистички календар666
Бурмански календар−516
Византиски календар5630–5631
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2818 или 2758
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2819 или 2759
Коптски календар−162 – −161
Етиопски календар114–115
Еврејски календар3882–3883
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера178–179
 - Сачка ера43–44
 - Кали-југа3222–3223
Холоценски календар10122
Ирански календар500 п.п. – 499 п.п.
Исламски календар515 п.х. – 514 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар122
CXXII
Корејски календар2455
Мингуо-календар1790 пред Р. Кина
民前1790年
Нанакшахи−1346
Селевкидски календар433/434 г.г.
Тајландски сончев календар664–665
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
248 или −133 или −905
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
249 или −132 или −904

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5630 и 5631 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4872 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3882 и 3883 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 875.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 122 година се протега во 2758 и 2759, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2818 и 2819 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 665. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 515 и 514 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди