< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

152 (CLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 152 година од новата ера, 152. од првиот милениум, 52. од II век и трета од 150-тите.

152 во разни календари
Грегоријански календар152
CLII
Ab urbe condita905
Асирски календар4902
Балиски календар73–74
Бенгалски календар−441
Берберски календар1102
Будистички календар696
Бурмански календар−486
Византиски календар5660–5661
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2848 или 2788
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2849 или 2789
Коптски календар−132 – −131
Етиопски календар144–145
Еврејски календар3912–3913
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера208–209
 - Сачка ера73–74
 - Кали-југа3252–3253
Холоценски календар10152
Ирански календар470 п.п. – 469 п.п.
Исламски календар484 п.х. – 483 п.х.
Јавански календар27–28
Јулијански календар152
CLII
Корејски календар2485
Мингуо-календар1760 пред Р. Кина
民前1760年
Нанакшахи−1316
Селевкидски календар463/464 г.г.
Тајландски сончев календар694–695
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
278 или −103 или −875
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
279 или −102 или −874

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5660 и 5661 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4902 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3912 и 3913 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 905.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 152 година се протега во 2788 и 2789, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2848 и 2849 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 695. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 484 и 483 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди