< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

123 (CXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 123 година од новата ера, 123. од првиот милениум, 23. од II век и четвртта од 120-тите.

123 во разни календари
Грегоријански календар123
CXXIII
Ab urbe condita876
Асирски календар4873
Балиски календар44–45
Бенгалски календар−470
Берберски календар1073
Будистички календар667
Бурмански календар−515
Византиски календар5631–5632
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2819 или 2759
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2820 или 2760
Коптски календар−161 – −160
Етиопски календар115–116
Еврејски календар3883–3884
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера179–180
 - Сачка ера44–45
 - Кали-југа3223–3224
Холоценски календар10123
Ирански календар499 п.п. – 498 п.п.
Исламски календар514 п.х. – 513 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар123
CXXIII
Корејски календар2456
Мингуо-календар1789 пред Р. Кина
民前1789年
Нанакшахи−1345
Селевкидски календар434/435 г.г.
Тајландски сончев календар665–666
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
249 или −132 или −904
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
250 или −131 или −903

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5631 и 5632 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4873 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3883 и 3884 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 876.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 123 година се протега во 2759 и 2760, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2819 и 2820 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 666. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 514 и 513 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   123 на Ризницата ?