< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

153 (CLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 153 година од новата ера, 153. од првиот милениум, 53. од II век и четвртта од 150-тите.

153 во разни календари
Грегоријански календар153
CLIII
Ab urbe condita906
Асирски календар4903
Балиски календар74–75
Бенгалски календар−440
Берберски календар1103
Будистички календар697
Бурмански календар−485
Византиски календар5661–5662
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2849 или 2789
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2850 или 2790
Коптски календар−131 – −130
Етиопски календар145–146
Еврејски календар3913–3914
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера209–210
 - Сачка ера74–75
 - Кали-југа3253–3254
Холоценски календар10153
Ирански календар469 п.п. – 468 п.п.
Исламски календар483 п.х. – 482 п.х.
Јавански календар28–29
Јулијански календар153
CLIII
Корејски календар2486
Мингуо-календар1759 пред Р. Кина
民前1759年
Нанакшахи−1315
Селевкидски календар464/465 г.г.
Тајландски сончев календар695–696
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
279 или −102 или −874
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
280 или −101 или −873

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5661 и 5662 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4903 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3913 и 3914 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 906.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 153 година се протега во 2789 и 2790, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2849 и 2850 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 696. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 483 и 482 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   153 на Ризницата ?