< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

200 (CC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 200 година од новата ера, 200. од првиот милениум, последна од II век и прва од 200-тите.

200 во разни календари
Грегоријански календар200
CC
Ab urbe condita953
Асирски календар4950
Балиски календар121–122
Бенгалски календар−393
Берберски календар1150
Будистички календар744
Бурмански календар−438
Византиски календар5708–5709
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2896 или 2836
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2897 или 2837
Коптски календар−84 – −83
Етиопски календар192–193
Еврејски календар3960–3961
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера256–257
 - Сачка ера121–122
 - Кали-југа3300–3301
Холоценски календар10200
Ирански календар422 п.п. – 421 п.п.
Исламски календар435 п.х. – 434 п.х.
Јавански календар77–78
Јулијански календар200
CC
Корејски календар2533
Мингуо-календар1712 пред Р. Кина
民前1712年
Нанакшахи−1268
Селевкидски календар511/512 г.г.
Тајландски сончев календар742–743
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
326 или −55 или −827
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
327 или −54 или −826

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5708 и 5709 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4950 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3960 и 3961 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 953.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 200 година се протега во 2836 и 2837, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2896 и 2897 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 743. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 435 и 434 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   200 на Ризницата ?