< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

121 (CXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 121. година од новата ера, 121. од првиот милениум, 21. од 2 век и втора од 120-тите.

121 г.  во други календари
Грегоријански календар 121
CXXI
Ab urbe condita 874
Асирски календар 4871
Бахајски календар -1723–-1722
Бенгалски календар -472
Берберски календар 1071
Будистички календар 665
Бурмански календар -517
Византиски календар 5629–5630
Еврејски календар 3881–3882
Ерменски календар
Етиопски календар 113-114
Ирански календар 501 п.с. – 500 п.с.
Исламски календар 516 пред хиџра – 515 пред хиџра
Јулијански календар 121    CXXI
Кинески календар 庚申年月日
(2757/2817)
— до —
辛酉年月日
(2758/2818)
Коптски календар -163–-162
Корејски календар 2454
Календар Мингуо 1791 пред РК
民前1791年
Селевкидски календар 432–433
Тајландски сончев календар 664
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 177–178
 - Шака самват 43–44
 - Кали југа 3222–3223
Холоценски календар 10121
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5629 и 5630 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4871 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3881 и 3882 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 874.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 121. година се протега во 2757 и 2758, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2817 и 2818 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 664. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 516 и 515 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди