Отвори го главното мени
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

177 (CLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 177. година од новата ера, 177. од првиот милениум, 77. од 2 век и осма од 170-тите.

177 г.  во други календари
Грегоријански календар 177
CLXXVII
Ab urbe condita 930
Асирски календар 4927
Бахајски календар -1667–-1666
Бенгалски календар -416
Берберски календар 1127
Будистички календар 721
Бурмански календар -461
Византиски календар 5685–5686
Еврејски календар 3937–3938
Ерменски календар
Етиопски календар 169-170
Ирански календар 445 п.с. – 444 п.с.
Исламски календар 459 пред хиџра – 458 пред хиџра
Јулијански календар 177    CLXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(2813/2873)
— до —
丁巳年月日
(2814/2874)
Коптски календар -107–-106
Корејски календар 2510
Календар Мингуо 1735 пред РК
民前1735年
Селевкидски календар 488–489
Тајландски сончев календар 720
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 233–234
 - Шака самват 99–100
 - Кали југа 3278–3279
Холоценски календар 10177
Џуче-календар нема (пред 1912)

Содржина

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5685 и 5686 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4927 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3937 и 3938 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 930.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 177. година се протега во 2813 и 2814, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2873 и 2874 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 720. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 459 и 458 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди