< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

195 (CXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 195 година од новата ера, 195. од првиот милениум, 95. од II век и шеста од 190-тите.

195 во разни календари
Грегоријански календар195
CXCV
Ab urbe condita948
Асирски календар4945
Балиски календар116–117
Бенгалски календар−398
Берберски календар1145
Будистички календар739
Бурмански календар−443
Византиски календар5703–5704
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2891 или 2831
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2892 или 2832
Коптски календар−89 – −88
Етиопски календар187–188
Еврејски календар3955–3956
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера251–252
 - Сачка ера116–117
 - Кали-југа3295–3296
Холоценски календар10195
Ирански календар427 п.п. – 426 п.п.
Исламски календар440 п.х. – 439 п.х.
Јавански календар72–73
Јулијански календар195
CXCV
Корејски календар2528
Мингуо-календар1717 пред Р. Кина
民前1717年
Нанакшахи−1273
Селевкидски календар506/507 г.г.
Тајландски сончев календар737–738
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
321 или −60 или −832
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
322 или −59 или −831

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5703 и 5704 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4945 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3955 и 3956 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 948.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 195 година се протега во 2831 и 2832, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2891 и 2892 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 738. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 440 и 439 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди