< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

134 (CXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 134 година од новата ера, 134. од првиот милениум, 34. од II век и петта од 130-тите.

134 во разни календари
Грегоријански календар134
CXXXIV
Ab urbe condita887
Асирски календар4884
Балиски календар55–56
Бенгалски календар−459
Берберски календар1084
Будистички календар678
Бурмански календар−504
Византиски календар5642–5643
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2830 или 2770
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2831 или 2771
Коптски календар−150 – −149
Етиопски календар126–127
Еврејски календар3894–3895
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера190–191
 - Сачка ера55–56
 - Кали-југа3234–3235
Холоценски календар10134
Ирански календар488 п.п. – 487 п.п.
Исламски календар503 п.х. – 502 п.х.
Јавански календар9–10
Јулијански календар134
CXXXIV
Корејски календар2467
Мингуо-календар1778 пред Р. Кина
民前1778年
Нанакшахи−1334
Селевкидски календар445/446 г.г.
Тајландски сончев календар676–677
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
260 или −121 или −893
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
261 или −120 или −892

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5642 и 5643 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4884 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3894 и 3895 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 887.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 134 година се протега во 2770 и 2771, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2830 и 2831 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 677. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 503 и 502 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   134 на Ризницата ?