< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

169 (CLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 169 година од новата ера, 169. од првиот милениум, 69. од II век и последна од 160-тите.

169 во разни календари
Грегоријански календар169
CLXIX
Ab urbe condita922
Асирски календар4919
Балиски календар90–91
Бенгалски календар−424
Берберски календар1119
Будистички календар713
Бурмански календар−469
Византиски календар5677–5678
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2865 или 2805
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2866 или 2806
Коптски календар−115 – −114
Етиопски календар161–162
Еврејски календар3929–3930
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера225–226
 - Сачка ера90–91
 - Кали-југа3269–3270
Холоценски календар10169
Ирански календар453 п.п. – 452 п.п.
Исламски календар467 п.х. – 466 п.х.
Јавански календар45–46
Јулијански календар169
CLXIX
Корејски календар2502
Мингуо-календар1743 пред Р. Кина
民前1743年
Нанакшахи−1299
Селевкидски календар480/481 г.г.
Тајландски сончев календар711–712
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
295 или −86 или −858
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
296 или −85 или −857

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5677 и 5678 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4919 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3929 и 3930 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 922.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 169 година се протега во 2805 и 2806, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2865 и 2866 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 712. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 467 и 466 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   169 на Ризницата ?