< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

188 (CLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 188 година од новата ера, 188. од првиот милениум, 88. од II век и деветта од 180-тите.

188 во разни календари
Грегоријански календар188
CLXXXVIII
Ab urbe condita941
Асирски календар4938
Балиски календар109–110
Бенгалски календар−405
Берберски календар1138
Будистички календар732
Бурмански календар−450
Византиски календар5696–5697
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2884 или 2824
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2885 или 2825
Коптски календар−96 – −95
Етиопски календар180–181
Еврејски календар3948–3949
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера244–245
 - Сачка ера109–110
 - Кали-југа3288–3289
Холоценски календар10188
Ирански календар434 п.п. – 433 п.п.
Исламски календар447 п.х. – 446 п.х.
Јавански календар65–66
Јулијански календар188
CLXXXVIII
Корејски календар2521
Мингуо-календар1724 пред Р. Кина
民前1724年
Нанакшахи−1280
Селевкидски календар499/500 г.г.
Тајландски сончев календар730–731
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
314 или −67 или −839
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
315 или −66 или −838

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5696 и 5697 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4938 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3948 и 3949 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 941.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 188 година се протега во 2824 и 2825, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2884 и 2885 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 731. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 447 и 446 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди