< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

127 (CXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 127 година од новата ера, 127. од првиот милениум, 27. од II век и осма од 120-тите.

127 во разни календари
Грегоријански календар127
CXXVII
Ab urbe condita880
Асирски календар4877
Балиски календар48–49
Бенгалски календар−466
Берберски календар1077
Будистички календар671
Бурмански календар−511
Византиски календар5635–5636
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2823 или 2763
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2824 или 2764
Коптски календар−157 – −156
Етиопски календар119–120
Еврејски календар3887–3888
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера183–184
 - Сачка ера48–49
 - Кали-југа3227–3228
Холоценски календар10127
Ирански календар495 п.п. – 494 п.п.
Исламски календар510 п.х. – 509 п.х.
Јавански календар2–3
Јулијански календар127
CXXVII
Корејски календар2460
Мингуо-календар1785 пред Р. Кина
民前1785年
Нанакшахи−1341
Селевкидски календар438/439 г.г.
Тајландски сончев календар669–670
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
253 или −128 или −900
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
254 или −127 или −899

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5635 и 5636 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4877 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3887 и 3888 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 880.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 127 година се протега во 2763 и 2764, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2823 и 2824 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 670. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 510 и 509 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди