< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

128 (CXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 128 година од новата ера, 128. од првиот милениум, 28. од II век и деветта од 120-тите.

128 во разни календари
Грегоријански календар128
CXXVIII
Ab urbe condita881
Асирски календар4878
Балиски календар49–50
Бенгалски календар−465
Берберски календар1078
Будистички календар672
Бурмански календар−510
Византиски календар5636–5637
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2824 или 2764
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2825 или 2765
Коптски календар−156 – −155
Етиопски календар120–121
Еврејски календар3888–3889
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера184–185
 - Сачка ера49–50
 - Кали-југа3228–3229
Холоценски календар10128
Ирански календар494 п.п. – 493 п.п.
Исламски календар509 п.х. – 508 п.х.
Јавански календар3–4
Јулијански календар128
CXXVIII
Корејски календар2461
Мингуо-календар1784 пред Р. Кина
民前1784年
Нанакшахи−1340
Селевкидски календар439/440 г.г.
Тајландски сончев календар670–671
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
254 или −127 или −899
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
255 или −126 или −898

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5636 и 5637 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4878 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3888 и 3889 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 881.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 128 година се протега во 2764 и 2765, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2824 и 2825 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 671. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 509 и 508 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   128 на Ризницата ?