< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

161 (CLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 161 година од новата ера, 161. од првиот милениум, 61. од II век и втора од 160-тите.

161 во разни календари
Грегоријански календар161
CLXI
Ab urbe condita914
Асирски календар4911
Балиски календар82–83
Бенгалски календар−432
Берберски календар1111
Будистички календар705
Бурмански календар−477
Византиски календар5669–5670
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2857 или 2797
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2858 или 2798
Коптски календар−123 – −122
Етиопски календар153–154
Еврејски календар3921–3922
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера217–218
 - Сачка ера82–83
 - Кали-југа3261–3262
Холоценски календар10161
Ирански календар461 п.п. – 460 п.п.
Исламски календар475 п.х. – 474 п.х.
Јавански календар37–38
Јулијански календар161
CLXI
Корејски календар2494
Мингуо-календар1751 пред Р. Кина
民前1751年
Нанакшахи−1307
Селевкидски календар472/473 г.г.
Тајландски сончев календар703–704
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
287 или −94 или −866
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
288 или −93 или −865

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5669 и 5670 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4911 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3921 и 3922 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 914.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 161 година се протега во 2797 и 2798, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2857 и 2858 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 704. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 475 и 474 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   161 на Ризницата ?