< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

156 (CLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 156 година од новата ера, 156. од првиот милениум, 56. од II век и седма од 150-тите.

156 во разни календари
Грегоријански календар156
CLVI
Ab urbe condita909
Асирски календар4906
Балиски календар77–78
Бенгалски календар−437
Берберски календар1106
Будистички календар700
Бурмански календар−482
Византиски календар5664–5665
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2852 или 2792
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2853 или 2793
Коптски календар−128 – −127
Етиопски календар148–149
Еврејски календар3916–3917
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера212–213
 - Сачка ера77–78
 - Кали-југа3256–3257
Холоценски календар10156
Ирански календар466 п.п. – 465 п.п.
Исламски календар480 п.х. – 479 п.х.
Јавански календар32–33
Јулијански календар156
CLVI
Корејски календар2489
Мингуо-календар1756 пред Р. Кина
民前1756年
Нанакшахи−1312
Селевкидски календар467/468 г.г.
Тајландски сончев календар698–699
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
282 или −99 или −871
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
283 или −98 или −870

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5664 и 5665 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4906 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3916 и 3917 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 909.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 156 година се протега во 2792 и 2793, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2852 и 2853 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 699. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 480 и 479 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди