< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

171 (CLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 171 година од новата ера, 171. од првиот милениум, 71. од II век и втора од 170-тите.

171 во разни календари
Грегоријански календар171
CLXXI
Ab urbe condita924
Асирски календар4921
Балиски календар92–93
Бенгалски календар−422
Берберски календар1121
Будистички календар715
Бурмански календар−467
Византиски календар5679–5680
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2867 или 2807
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2868 или 2808
Коптски календар−113 – −112
Етиопски календар163–164
Еврејски календар3931–3932
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера227–228
 - Сачка ера92–93
 - Кали-југа3271–3272
Холоценски календар10171
Ирански календар451 п.п. – 450 п.п.
Исламски календар465 п.х. – 464 п.х.
Јавански календар47–48
Јулијански календар171
CLXXI
Корејски календар2504
Мингуо-календар1741 пред Р. Кина
民前1741年
Нанакшахи−1297
Селевкидски календар482/483 г.г.
Тајландски сончев календар713–714
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
297 или −84 или −856
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
298 или −83 или −855

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5679 и 5680 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4921 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3931 и 3932 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 924.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 171 година се протега во 2807 и 2808, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2867 и 2868 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 714. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 465 и 464 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   171 на Ризницата ?