< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

185 (CLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 185 година од новата ера, 185. од првиот милениум, 85. од II век и шеста од 180-тите.

185 во разни календари
Грегоријански календар185
CLXXXV
Ab urbe condita938
Асирски календар4935
Балиски календар106–107
Бенгалски календар−408
Берберски календар1135
Будистички календар729
Бурмански календар−453
Византиски календар5693–5694
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2881 или 2821
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2882 или 2822
Коптски календар−99 – −98
Етиопски календар177–178
Еврејски календар3945–3946
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера241–242
 - Сачка ера106–107
 - Кали-југа3285–3286
Холоценски календар10185
Ирански календар437 п.п. – 436 п.п.
Исламски календар450 п.х. – 449 п.х.
Јавански календар61–62
Јулијански календар185
CLXXXV
Корејски календар2518
Мингуо-календар1727 пред Р. Кина
民前1727年
Нанакшахи−1283
Селевкидски календар496/497 г.г.
Тајландски сончев календар727–728
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
311 или −70 или −842
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
312 или −69 или −841

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5693 и 5694 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4935 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3945 и 3946 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 938.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 185 година се протега во 2821 и 2822, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2881 и 2882 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 728. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 450 и 449 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди