< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

135 (CXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 135 година од новата ера, 135. од првиот милениум, 35. од II век и шеста од 130-тите.

135 во разни календари
Грегоријански календар135
CXXXV
Ab urbe condita888
Асирски календар4885
Балиски календар56–57
Бенгалски календар−458
Берберски календар1085
Будистички календар679
Бурмански календар−503
Византиски календар5643–5644
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2831 или 2771
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2832 или 2772
Коптски календар−149 – −148
Етиопски календар127–128
Еврејски календар3895–3896
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера191–192
 - Сачка ера56–57
 - Кали-југа3235–3236
Холоценски календар10135
Ирански календар487 п.п. – 486 п.п.
Исламски календар502 п.х. – 501 п.х.
Јавански календар10–11
Јулијански календар135
CXXXV
Корејски календар2468
Мингуо-календар1777 пред Р. Кина
民前1777年
Нанакшахи−1333
Селевкидски календар446/447 г.г.
Тајландски сончев календар677–678
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
261 или −120 или −892
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
262 или −119 или −891

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5643 и 5644 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4885 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3895 и 3896 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 888.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 135 година се протега во 2771 и 2772, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2831 и 2832 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 678. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 502 и 501 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   135 на Ризницата ?