< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

124 (CXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 124 година од новата ера, 124. од првиот милениум, 24. од II век и петта од 120-тите.

124 во разни календари
Грегоријански календар124
CXXIV
Ab urbe condita877
Асирски календар4874
Балиски календар45–46
Бенгалски календар−469
Берберски календар1074
Будистички календар668
Бурмански календар−514
Византиски календар5632–5633
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2820 или 2760
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2821 или 2761
Коптски календар−160 – −159
Етиопски календар116–117
Еврејски календар3884–3885
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера180–181
 - Сачка ера45–46
 - Кали-југа3224–3225
Холоценски календар10124
Ирански календар498 п.п. – 497 п.п.
Исламски календар513 п.х. – 512 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар124
CXXIV
Корејски календар2457
Мингуо-календар1788 пред Р. Кина
民前1788年
Нанакшахи−1344
Селевкидски календар435/436 г.г.
Тајландски сончев календар666–667
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
250 или −131 или −903
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
251 или −130 или −902

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5632 и 5633 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4874 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3884 и 3885 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 877.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 124 година се протега во 2760 и 2761, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2820 и 2821 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 667. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 513 и 512 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди