< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

183 (CLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 183 година од новата ера, 183. од првиот милениум, 83. од II век и четвртта од 180-тите.

183 во разни календари
Грегоријански календар183
CLXXXIII
Ab urbe condita936
Асирски календар4933
Балиски календар104–105
Бенгалски календар−410
Берберски календар1133
Будистички календар727
Бурмански календар−455
Византиски календар5691–5692
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2879 или 2819
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2880 или 2820
Коптски календар−101 – −100
Етиопски календар175–176
Еврејски календар3943–3944
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера239–240
 - Сачка ера104–105
 - Кали-југа3283–3284
Холоценски календар10183
Ирански календар439 п.п. – 438 п.п.
Исламски календар453 п.х. – 451 п.х.
Јавански календар59–60
Јулијански календар183
CLXXXIII
Корејски календар2516
Мингуо-календар1729 пред Р. Кина
民前1729年
Нанакшахи−1285
Селевкидски календар494/495 г.г.
Тајландски сончев календар725–726
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
309 или −72 или −844
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
310 или −71 или −843

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5691 и 5692 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4933 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3943 и 3944 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 936.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 183 година се протега во 2819 и 2820, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2879 и 2880 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 726. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 453 и 451 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   183 на Ризницата ?