< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

189 (CLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 189 година од новата ера, 189. од првиот милениум, 89. од II век и последна од 180-тите.

189 во разни календари
Грегоријански календар189
CLXXXIX
Ab urbe condita942
Асирски календар4939
Балиски календар110–111
Бенгалски календар−404
Берберски календар1139
Будистички календар733
Бурмански календар−449
Византиски календар5697–5698
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2885 или 2825
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2886 или 2826
Коптски календар−95 – −94
Етиопски календар181–182
Еврејски календар3949–3950
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера245–246
 - Сачка ера110–111
 - Кали-југа3289–3290
Холоценски календар10189
Ирански календар433 п.п. – 432 п.п.
Исламски календар446 п.х. – 445 п.х.
Јавански календар66–67
Јулијански календар189
CLXXXIX
Корејски календар2522
Мингуо-календар1723 пред Р. Кина
民前1723年
Нанакшахи−1279
Селевкидски календар500/501 г.г.
Тајландски сончев календар731–732
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
315 или −66 или −838
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
316 или −65 или −837

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5697 и 5698 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4939 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3949 и 3950 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 942.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 189 година се протега во 2825 и 2826, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2885 и 2886 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 732. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 446 и 445 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   189 на Ризницата ?