Отвори го главното мени
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

198 (CXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 198. година од новата ера, 198. од првиот милениум, 98. од 2 век и деветта од 190-тите.

198 г.  во други календари
Грегоријански календар 198
CXCVIII
Ab urbe condita 951
Асирски календар 4948
Бахајски календар -1646–-1645
Бенгалски календар -395
Берберски календар 1148
Будистички календар 742
Бурмански календар -440
Византиски календар 5706–5707
Еврејски календар 3958–3959
Ерменски календар
Етиопски календар 190-191
Ирански календар 424 п.с. – 423 п.с.
Исламски календар 437 пред хиџра – 436 пред хиџра
Јулијански календар 198    CXCVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(2834/2894)
— до —
戊寅年月日
(2835/2895)
Коптски календар -86–-85
Корејски календар 2531
Календар Мингуо 1714 пред РК
民前1714年
Селевкидски календар 509–510
Тајландски сончев календар 741
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 254–255
 - Шака самват 120–121
 - Кали југа 3299–3300
Холоценски календар 10198
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5706 и 5707 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4948 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3958 и 3959 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 951.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 198. година се протега во 2834 и 2835, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2894 и 2895 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 741. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 437 и 436 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди