< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

193 (CXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 193 година од новата ера, 193. од првиот милениум, 93. од II век и четвртта од 190-тите.

193 во разни календари
Грегоријански календар193
CXCIII
Ab urbe condita946
Асирски календар4943
Балиски календар114–115
Бенгалски календар−400
Берберски календар1143
Будистички календар737
Бурмански календар−445
Византиски календар5701–5702
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2889 или 2829
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2890 или 2830
Коптски календар−91 – −90
Етиопски календар185–186
Еврејски календар3953–3954
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера249–250
 - Сачка ера114–115
 - Кали-југа3293–3294
Холоценски календар10193
Ирански календар429 п.п. – 428 п.п.
Исламски календар442 п.х. – 441 п.х.
Јавански календар70–71
Јулијански календар193
CXCIII
Корејски календар2526
Мингуо-календар1719 пред Р. Кина
民前1719年
Нанакшахи−1275
Селевкидски календар504/505 г.г.
Тајландски сончев календар735–736
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
319 или −62 или −834
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
320 или −61 или −833

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5701 и 5702 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4943 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3953 и 3954 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 946.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 193 година се протега во 2829 и 2830, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2889 и 2890 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 736. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 442 и 441 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   193 на Ризницата ?